صفحه نخست عکس فیلم معرفی دوره آموزش آرشیو تماس با ما

بررسی سیاست گذاری های حوزه نفت

2 سال قبل

بررسی قراردادهای نفتی و فرصتهای حوزه انرژی با حضور رئیس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره مدیران انقلابی جهادی نقد و بررسی شد.
کارگاه حوزه انرژی با حضور دکتر محمد چگینی رئیس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام  ،بمنظور انتقال تجربه و درک فضای کلی حکمرانی انرژی کشور در تاریخ 1395/8/19 در محل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردید.

رئیس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه با اشاره به سهم کشور از بازار نفت بیان نمود : ما باید پالایش بهینه داشته باشیم یعنی میزان تولید نفت کوره در پالایشگاه را به زیر 5 درصد در هر بشکه  برسانیم و 20 درصد نفت را بصورت خام بفروشیم و این میزان برای حضوردر بازار عرضه نفت خام کافی است.

وی تاکید کرد: حتی نفت خام ما در برنامه هفتم قابلیت این را دارد که تبدیل به فرآورده شده و سپس صادرات صورت گیرد زیرا مشتری فرآورده صدها برابر است در حالی که مشتری فروش نفت خام منحصر به پالایشگاه‌هایی می‌شود که واردات نفت خام دارند و تعدادشان محدود و کنترل شده هستند.

چگینی یادآور شد: نقطه تعادل و هدف ما از اکتشاف و تولید جایی است که بتوانیم این هدف را محقق کنیم و 80 درصد نفت و گاز را داخل فرآوری و استفاده کنیم و 20 درصد را مستقیم و بصورت خام تا پایان برنامه ششم صادر کنیم.

ایشان ضمن انتقاد از عدم حضور نفت در بازار بورس، از ظرفیت این بازار در بهبود و ثبات  حوزه انرژی ، با مشارکت مردمی در جهت توسعه اقتصادی کشور سخن گفت .